Mikä virkistäisikään tummenevissa illoissa paremmin kuin musiikki! Musiikkiopiston syksy tarjoaa parisenkymmentä maksutonta konserttia moneen makuun. Konserttisyksy pyörähtää käyntiin opettajien konsertilla keskiviikkona 1.10.2025 klo 18 musiikkiopiston kamarimusiikkisalissa. Säveltäjinä mm. Victor Young, Frédéric Chopin, Kai Nieminen, Felix Mendelssohn Bartholdy. Kuulemme myös unohtumattomat Nino Rotan La Strada sekä Giacomo Puccinin O mio babbino caro. Esiintymässä musiikkiopiston taitavat opet!
Pop&jazz-konsertissa maanantaina 6.10. klo 19 musiikkiopiston salissa keikkailevat bändit, pop&jazz-pianistit ja -laulajat. Ohjelmistossa rokahtavaa ja jazzahtavaa menoa.
Pianomusiikin ystäville on tarjolla hieno Syksyn säveliä -konsertti, jossa lähes kolmekymmentä pianistia, myös duoja ja trioja, esiintyy Hyvinkään kaupungintalolla keskiviikkona 8.10. klo 18. Säveltäjinä mm. Beethoven, Chopin, Sibelius, Melartin, Granados, Kaski. Kuulemme myös musiikkia elokuvista Tuhkimo ja Taru sormusten herrasta.
Upea musiikkiopiston jousiorkestereiden konsertti niin ikään Hyvinkään kaupungintalolla torstaina 9.10. klo 18. Ohjelmassa orkesterimusiikin helmiä.
Näin siis lokakuussa. Katso koko syksyn konsertti- ja tapahtumatarjontamme osoitteesta https://www.hymo.fi/tapahtumat/ ja koe musiikintäyteinen syksy!